Köçürme Turnuvası Düzenlenmesi İçin Birörnek Belge

2015-04-30 17:50:00

 

T.C.

ESKİŞEHİR VALİLİĞİ

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

 

DOĞUDAN BATIYA BÜYÜK YOLCULUK:

 

Türk Dünyası ile 7’den 77’ye…

TÜRKİYE

ORTAOKULLAR ARASI

MANGALA TURNUVASI

 

 

 

 

 

 

Mangalaoyunu geçmişin derinliklerinden gelen; yüzyıllardır oynanan Orta Asya Türk toplulukları Zekâ ve Strateji Oyunudur. Eskişehir’imizin hem Türk Dünyası Kültür Başkenti hem de UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkenti olması sebebiyle Eskişehir Valiliği, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı ve Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Türkiye Ortaokullar arası Mangala turnuvası organize edilecektir.

 

AMAÇ: 

Orta Asya Türk toplulukları zekâ ve strateji oyunu olarak tescillenen Mangala Oyunu’nun genç kuşaklara tanıtılmasını ve bu organizasyon ile okullarda yaygınlaştırılmasını sağlamaktır.

 

KAPSAM:

Turnuvaya her ili temsilen (1) ortaokul öğrencisi katılacaktır. Turnuva Eskişehir’de düzenlenecek olup yarışmacı ve refakatçisinin masrafları Eskişehir2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı tarafından karşılanacaktır. Ancak: İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Konya, Antalya, Eskişehir, Erzincan İllerimizin yarışmacı kontenjanı (2)  ortaokul  öğrencisidir.

 

BAŞVURU ESASLARI

·        Yarışma Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından resmi yazı ve E-posta ile tüm Milli Eğitim müdürlüklerine bildirilecektir.

·        Milli eğitim müdürlükleri, EK.1 formunu doldurarak ilini temsil edecek (1 )ortaokul öğrencisinin bilgileri ile öğrencilere refakat edecek bir öğretmenin veya velisinin bilgilerini en geç 02.06.2014 tarihine kadar arge26@meb.gov.tradresine mail yoluyla ve Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze de DYS üzerinden göndereceklerdir.İstanbul, Ankara,İzmir,Adana,Bursa,Konya,Antalya,Eskişehir-Erzincan İllerimizin yarışmacı kontenjanı (2)  ortaokul  öğrencisi olmakla birlikte refakatçi sayısı yine(1) olacaktır.

 

TURNUVAYA KATILIM SÜRECİ

·        Yarışma ortaokul öğrencilerinden oluşan kategoride düzenlenecektir.

·        İl Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesinde (1) kişilik Mangala takımı oluşturulacaktır.

·        Takımların oluşturulmasında il içi Mangala Turnuvası’nın düzenlemesi zorunludur ve bu süreçten İl Milli Eğitim Müdürlükleri sorumludur.

 

TURNUVA SÜRECİ

 

·        Turnuvada eşleşecek olan öğrenciler kura usulü ile belirlenecektir.

·        Eşleşme sonucu turnuvaya katılmayan öğrenci olması halinde katılan öğrenci bir üst tura geçmeye hak kazanacaktır.

·        Turnuvada ön elemede kura çekiminde her kategoride turnuvaya katılan öğrencilerin sayıları tek sayı olması halinde (Örneğin 2. kategoride katılan öğrenci sayısı 23 olursa) bir öğrencinin rakibi olmayacağından kurada sona kalan öğrenci bir üst tura geçmeye hak kazanacaktır.

·        Mangala Oyunu 5 set üzerinden oynanacaktır.

·        Turnuvada Kale Kuralı uygulanmayacaktır.

·        Turnuva aşağıda belirtilen “Mangala Oyununun Kuralları” başlığı altında yapılan açıklamalar doğrultusunda gerçekleştirilecektir.

·        Oyunu kazanan oyuncu (1) puan, kaybeden (0) puan ve berabere bitiren oyuncular yarım (0,5) puan alacaktır.

·        Her karşılaşma 1 hakem tarafından yönetilecektir.

·        Yapılacak itirazların sonuca bağlanmasında son söz o karşılaşmanın hakemine aittir.

MANGALA OYUNUNUN KURALLARI

 

·        Mangala Oyunu iki kişi ile oynanır. Oyun tahtası üzerinde karşılıklı 6´şar adet olmak üzere 12 küçük kuyu ve her oyuncunun taşlarını toplayacağı birer büyük hazine kuyusu bulunmaktadır.

·        Mangala Oyunu 48 taş ile oynanır. Oyuncular 48 taşı her bir küçük kuyuya 4´er adet olmak üzere dağıtırlar. Oyunda her oyuncunun önünde bulunan yan yana 6 küçük kuyu, o oyuncunun bölgesidir. Karşısında bulunan 6 küçük kuyu rakibinin bölgesidir. Oyuncular hazinelerinde en fazla taşı biriktirmeye çalışırlar. Oyun sonunda en çok taşı toplayan oyuncu o seti kazanmış olur.

·        Oyunda 4 ana temel kural vardır.

1. Temel kural:Kura neticesinde başlama hakkı kazanan oyuncu kendi bölgesinde bulunan istediği kuyudan 4 adet taşı alır. Bir adet taşı aldığı kuyuya bırakıp saatin tersi yönünde, yani sağa doğru her bir kuyuya birer adet taş bırakarak elindeki taşlar bitene kadar dağıtır. Elindeki son taş hazinesine denk gelirse, oyuncu tekrar oynama hakkına sahip olur. Oyuncunun kuyusunda tek taş varsa, sırası geldiğinde bu taşı sağındaki kuyuya taşıyabilir. Hamle sırası rakibine geçer. Her seferinde oyuncunun elinde kalan son taş oyunun kaderini belirler.

2. Temel kural:Hamle sırası gelen oyuncu kendi kuyusundan aldığı taşları dağıtırken elinde taş kaldıysa, rakibinin bölgesindeki kuyulara da taş bırakmaya devam eder. Oyuncunun elindeki son taş, rakibinin bölgesinde denk geldiği kuyudaki taşların sayısını çift sayı yaparsa (2, 4, 6, 8 gibi) oyuncu bu kuyuda yer alan tüm taşların sahibi olur ve onları kendi hazinesine koyar. Hamle sırası rakibine geçer.

3. Temel kural:Oyuncu taşları dağıtırken elinde kalan son taş, yine kendi bölgesinde yer alan boş bir kuyuya denk gelirse ve eğer boş kuyusunun karşısındaki kuyuda da rakibine ait taş varsa, hem rakibinin kuyusundaki taşları alır, hem de kendi boş kuyusuna bıraktığı taşı alıp hazinesine koyar. Hamle sırası rakibine geçer.

4. Temel kural:Oyunculardan herhangi birinin bölgesinde yer alan taşlar bittiğinde oyun seti biter. Oyunda kendi bölgesinde taşlarını ilk bitiren oyuncu, rakibinin bölgesinde bulunan tüm taşları da kazanır. Dolayısıyla, oyunun dinamiği son ana kadar hiç düşmez.

 

 ÖDÜLLER:

·        1.lik Ödülü: Türk Dünyasına gezi (Öğretmeniyle birlikte)ve Fotoğraf Makinesi

·        2.lik Ödülü: Diz Üstü Bilgisayar

·        3.lük Ödülü: Tablet Bilgisayar

YARIŞMA TAKVİMİ

Turnuvanın Duyurulması

01.Mayıs.2014

İl Milli Müdürlükleri Bünyesinde İl İçi Turnuvalarının Düzenlenerek İli temsil edecek öğrencinin belirlenmesi

28.Mayıs.2014

Turnuvaya Katılacakların Kişisel ve Okul Bilgilerinin Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne İletilmesi

02. Haziran.2014

Turnuvanın Gerçekleştirilmesi

6-7-8.Haziran.2014

Ödül Töreni

8.Haziran.2014

 

 

YARIŞMA PROGRAMI (TASLAK)

 

6 HAZİRAN2014

Eskişehir öğretmenevi ‘ne giriş,kayıt ve yerleşme (Saat 13.00’den itibaren)

Teknik toplantı ve fikstür çekimi(Saat 18.00)

7 HAZİRAN 2014

İkili Yarışmalar

2.Tur yarışmalar(ikili)

8 HAZİRAN 2014

Yarı final/Final

Ödül Töreni, Kapanış /Yol giderlerinin ödenmesi

Ayrılış

 

 

Proje Koordinatörü : Rifat Günday (Şb.Md)

                                      0 222 23972 00/210-05064069415

Faks : 0 222 2393922

 

 

ESKİŞEHİR 2013 TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR BAŞKENTİ TÜRKİYE ORTAOKULLAR ARASI MANGALA TURNUVASI

YARIŞMACI BİLGİLERİ

 

İL        : ………………………………….

ÖĞRENCİYE REFAKAT EDEN  ÖĞRETMEN/VELİYE  AİT BİLGİLER

ADI SOYADI

 

FOTOĞRAF

DOĞUM YERİ YILI

 

BRANŞI

 

VELİ  İSE

YAKINLIK DURUMU

 

OKULU

 

TELEFONU

 

 

 

YARIŞMACI ÖĞRENCİLERE AİT BİLGİLER

ADI SOYADI

 

FOTOĞRAF

DOĞUM YERİ YILI

 

SINIFI

 

OKULU

 

TELEFONU

 

 

 

YARIŞMACI ÖĞRENCİLERE AİT BİLGİLER

ADI SOYADI

 

FOTOĞRAF

DOĞUM YERİ YILI

 

SINIFI

 

OKULU

 

TELEFONU

 

 

 

NOT : VELİ  REFAKAT ETMESİ DURUMUNDA  ANNESİ VEYA BABASI  OLMAK KOŞULUYLA SADECE (1) KİŞİ REFAKAT EDEBİLİR.ÖĞRENCİ SAYISI BİRDEN FAZLA OLAN İLLERİMİZ YİNE SADECE (1) REFAKATÇİ GÖNDERECEKLERDİR.

             ……………………………

 

İl Millî Eğitim Müdürü

0
0
0
Yorum Yaz