POMAK MANGALASI: COC

2008-06-19 17:49:01

Choh Oyunu
CH O C


İki kişiyle oynanan bir çocuk oyunudur.

Üçerli iki sıra halinde karşılıklı yerleştirilmiş 6 adet çukur üzerinde 36 taşla oynanır. 2-3 cm derinlikte olan çukurların çapı 4-5 cm kadardır. Her üçlü çukur sırası ona yakın olan oyuncunun evidir. Bu evdeki çukurlarda ev sahibinin odalarıdır. Bir oyuncu yalnızca kendi evindeki odalarda bulunan taşlarile oynayabilir.

Oyuna başlayan oyuncu başlangıçta taşları oynayacağı yönü belirler ve oyun boyunca taşları yalnızca bu yönde oynayabilir. Diğer oyuncu da yalnızca ilkinin seçtiği yönün tersini kullanabilir. Başlangıçta taşlar her çukura (oda) 6 tane düşecek şekilde eşit olarak yerleştirilir. Birinci oyuncu kendi odalarının herhangi birindeki taşları eline alıp seçtiği yönde bitişik odadan başlamak ve sıra atlamamak kaydıyla 6 çukurun tamamına birer birer paylaştırır. Eldeki taşlar bitince oynama sırası diğerine geçer. Bu durum tüm taşlar çoc'larda birikinceye kadar sürdürülür.

Çoc; dağıtılan taşlardan sonuncusunun; konduğu herhangi bir odada oluşturacağı üçlü taş grububuna denir. Çoc odası onu oluşturan oyuncuya ait olur. Çoc edinmede sınır yoktur. Oyun esnasında diğer odalar gibi çoc odasına da dağıtım yapılmaya devam edilir. Ancak burada biriken taşlar bir daha oyuna dahil edilmez.

Çoc'lanmamış odalardaki tüm taşlar kurallara göre dağıtılıp çoclarda biriktirilince oyun sona erer. Kimin çoc veya çoc'larında daha çok taş birikmişse oyunu o kazanır.Recep Memiş

Kaynak kişi: Akif Kaymak
Kırklareli/Vize/Küçükyayla köyünde

http://pomaklar.azbuz.com/readArticle.jsp?objectID=5000000003365781

19
0
0
Yorum Yaz